ساخت مسجد با پول خانه

5 خرداد 92
 شیخ انصاری روزى یكى از مقلّدین شیخ انصارى ؛ (متوفى 1281 ه‍.ق ) كه از تجار محترم و متدّین بود در مسیر راه خود به مكّه به نجف اشرف وارد شد و به حضور شیخ انصارى آمد.
مبلغى تقدیم كرد و گفت این مبلغ از مال خالص ‍ خودم مى باشد. آن را بردارید و براى خود خانه اى بخرید و از مستاءجرى راحت شوید.
شیخ آن پول را پذیرفت و آن تاجر از شیخ خداحافظى و راهى سفر مكّه شد.
شیخ با آن پول مسجدى در محله خویش در نجف اشرف بنا كرد كه اكنون به مسجد آذربایجانی ها معروف است و از زمان تاءسیس تاكنون همواره محل درس و بحث علماء و مراجع تقلید بوده و مكان پر بركت مى باشد.
آن تاجر در مراجعت از مكّه به نجف اشرف آمد و براى دیدار به حضور شیخ شرفیاب شد و پس از احوالپرسى متوجّه شد كه شیخ خانه نخریده است . سببش را پرسید كه اگر لازم باشد باز پول اضافى بدهد. گفت : آیا خانه خریدید؟ شیخ گفت : آرى خریدم ، پس آن تاجر را با خود كنار آن مسجد آورد و آن را به او نشان داد و فرمود: این مسجد را با آن پولى كه دادى بنا كردم .
تاجر گفت : آن پول را براى خانه داده بودم نه براى مسجد! شیخ گفت : چه خانه اى بهتر از این مكان مقدّس كه عبادت خدا در آن مى شود، ما بزودى از این دنیا كوچ مى كنیم ولى این مسجد باقى و ثابت است و به كسى منتقل یا بخشیده نمى شود و خرید و فروش نمى گردد. تاجر از این عمل نیك و انسانى و اجتماعى شیخ شاد گردید و علاقه اش به شیخ بیشتر شد.منبع: شرح مكاسب ، سیّد محمد كلانتر، ج 1 ص 130.
برگرفته از کتاب نماز خوبان (حكایات و داستانهایى از دانشمندان و فرزانگان ) مؤ لف : على - احمد پور تركمانى
نوع مطلب : سخن بزرگان در مورد نماز، داستان ها و اشعار نماز، 
برچسب ها : شیخ انصاری، مسجد آذربایجانی ها، ساخت مسجد، پایگاه مذهبی نماز، ساخت مسجد با پول خانه، داستان های نماز، سخن بزرگان در مورد نماز،