نماز و نجات از فساد و فحشا

26 مرداد 92
  نماز از زیبا ترین عبادات بنده با خالق خود است که وظیفه هر مسلمانی است به وسیله ی آن به عبادت بپردازد و تکلیفی که بر عهده او نهاده شده به نحو احسن انجام دهد،
 خداوند نیز برای این عبادت واجب روزانه ثواب و برکات فرآوانی در نظر گرفته است و فرد با نماز و مومن قطعا در تنگنا های زندگی از لطف و عنایت بیشتری از جانب خداوند برخوردار خواهد بود.
یکی از برکاتی که از نماز در روایتی از رسول خدا، حضرت محمد (ص) ذکر شده است تاثیر نماز بر فساد و فحشا و نجات از آن است که این روایت زیبا را در زیر می خوانید.

« رُوىَ اَنّ فَتى مِن الانصار كَان یُصلِّى الصَلوةَ مَعَ رَسولِ اللهِ صَلى اللهُ عَلَیهِ وَ آلهِ وَ یَرتَكِبُ الفَواحِشَ ‍ فَوُصِفَ ذلك لِرسولِ اللهِ فَقالَ صَلى الله علیه و آله : اِنَّ صَلوتَهُ تَنهاهُ یَوماً ما. فَلَم یَلبَث اَن تَابَ; (1)
جوانى از انصار، با رسول خدا نماز مى خواند در عین حال مرتكب گناه نیز مى شد، این موضوع به اطلاع حضرت رسید، ایشان فرمودند: نمازش روزى او را از فساد و فحشا باز خواهد داشت. چیزى نگذشت كه جوان توبه كرد و به خوبان پیوست.  »

نکته ای که در این روایت نهفته است اینکه هیچگاه نباید از لطف خداوند نا امید بود و انتظار داشت که نماز و دعا خیلی زود به اجابت کامل برسد بلکه باید صبر پیشه کرد و اطمینان داشت که خداوند بندگان مومن خود را فراموش نخواهد کرد و در مواقع لزوم و با مصلحت خود دستگیر آنان خواهد بود و حاجت ها را برآورده می نماید، انشالله.


پی نوشت:
1) بحارالانور، ج 82، ص 198

پایگاه مذهبی نماز
نوع مطلب : آیات و روایات نماز، 
برچسب ها :