اهمیت نماز

6 شهریور 92
 امام خمینی (ره) نماز مهمترین اعمال دینى است كه اگر قبول درگاه خداوند عالم شود عبادتهاى دیگر هم قبول مى‏ شود. و اگر پذیرفته نشود، اعمال دیگر هم قبول نمى‏ شود. و همانطور كه اگر انسان شبانه روزى پنج نوبت در نهر آبى شستشو كند، چرك در بدنش نمى‏ ماند، نمازهاى پنجگانه هم انسان را از گناهان پاك مى‏ كند و سزاوار است ‏كه انسان نماز را در اول وقت بخواند. و كسى كه نماز را پست و سبك شمارد مانند كسى است كه نماز نمى ‏خواند.
پیغمبر اكرم صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: "كسى كه به نماز اهمیت ندهد و آن را سبك شمارد، سزاوار عذاب آخرت است".
روزى حضرت در مسجد تشریف داشتند، مردى وارد و مشغول نماز شد، و ركوع و سجودش را كاملا به جا نیاورد. حضرت فرمودند: "اگر این مرد در حالى كه نمازش این طور است از دنیا برود، به دین من از دنیا نرفته است".

پس انسان باید مواظب باشد كه به عجله و شتابزدگى نماز نخواند، و در حال نماز به یاد خدا و با خضوع و خشوع و وقار باشد، و متوجه باشد كه با چه كسى سخن مى‏ گوید، و خود را در مقابل عظمت و بزرگى خداوند عالم بسیار پست و ناچیز ببیند و اگر انسان در موقع نماز كاملا به‏ این مطلب توجه كند، از خود بى‏ خبر مى‏ شود چنانچه در حال نماز تیر را از پاى مبارك امیر المؤمنین علیه ‏السلام بیرون كشیدند و آن حضرت متوجه نشدند. و نیز باید نمازگزار توبه و استغفار نماید و گناهانى كه مانع قبول شدن نماز است مانند حسد،كبر، غیبت، خوردن حرام، آشامیدن مسكرات و ندادن خمس و زكات، بلكه هر معصیتى را ترك كند.

و همچنین سزاوار است كارهایى كه ثواب نماز را كم مى‏ كند بجا نیاورد، مثلا در حال خواب آلودگى و خود دارى از بول به نماز نایستد و در موقع نماز به آسمان نگاه نكند. و نیز كارهایى كه ثواب نماز را زیاد مى‏ كند بجا آورد، مثلا انگشترى عقیق به دست كند، و لباس پاكیزه بپوشد، و شانه و مسواك كند، و خود را خوشبو نماید.


برگرفته از توضیح المسائل امام خمینی (ره)
نوع مطلب : آیات و روایات نماز، 
برچسب ها : امام خمینی، رهبر انقلاب، نماز، اهمیت نماز، وبلاگ نماز، توضیح المسائل امام، پایگاه مذهبی نماز،