کیفیت آهنگ نماز در آیه قرآن (بلند و آهسته خواندن نماز)

14 فروردین 93
 در نمازهای صبح و مغرب و عشا پسران و مردان باید حمد و سوره را بلند بخوانند و بقیة نماز را می توانند بلند یا آهسته بخوانند، ولی حمد و سورة نماز های ظهر و عصر را باید آهسته بخوانند.(1)

زنان نیز باید نماز ظهر و عصر را آهسته بخواند و نماز صبح و مغرب و عشا را می ‏تواند آهسته بخواند و  می‏ تواند بلند بخواند، ولی اگر نامحرم صدایش را بشنود بنابر احتیاط واجب باید آهسته بخواند.(2)

اما میزان بلند خواندن نماز تا چه حدی باید باشد؟؟؟
خداوند همواره راحتی و آسایش انسان ها را مورد توجه قرار داده تا جایی که حتی به آسایش مشرکان و کافران هم توجه داده است.

عده ای از مشرکان در زمان حضرت محمد (ص) در مکه اعتراض می کردند که این چه نمازی است که حضرت محمد می خواند، این چه عبادتی است؟ این چه برنامه ای است؟ او نماز خود را بلند می خواند و ما اذیت می شویم و.....

این مشرکان همواره به این مسئله معترض بودند و به این طریق می خواستند دین اسلام و حضرت محمد (ص) را زیر سوال ببرند و بر علیه آن تبلیغاتی انجام دهند.

این جریان ها ادامه داشت تا اینکه خداوند آیه 110 سوره اسراء را بر پیامبر اسلام نازل فرمود و در آن به حضرت محمد (ص) دستور داد: نمازت را زیاد بلند مخوان، زیاد هم آهسته مخوان، بلكه میان این دو راه اعتدال را انتخاب كن.

« قُلِ ادْعُواْ اللّهَ أَوِ ادْعُواْ الرَّحْمَنَ أَیًّا مَّا تَدْعُواْ فَلَهُ الأَسْمَاء الْحُسْنَى وَلاَ تَجْهَرْ بِصَلاَتِكَ وَلاَ تُخَافِتْ بِهَا وَابْتَغِ بَیْنَ ذَلِكَ سَبِیلًا ؛ بگو خدا را بخوانید یا رحمان را بخوانید هر كدام را بخوانید براى او نام هاى نیكوتر است و نمازت را به آواز بلند مخوان و بسیار آهسته‏ اش مكن و میان این [و آن] راهى [میانه] جوى» (سوره اسراء آیه۱۱۰)

در تفسیر این آیه در کتاب تفسیر نمونه آمده است: این آیه كارى به مساله نمازهاى" جهریه" و" اخفاتیه" به اصطلاح معروف فقهى ندارد، بلكه ناظر به افراط و تفریط در بلند خواندن و آهسته خواندن است، مى‏ گوید نه بیش از حد بلند بخوان و فریاد بزن، و نه بیش از حد آهسته كه تنها حركت لبها مشخص شود و صدایى به گوش نرسد . (3)

به طور کلی ملاک در بلند خواندن آن است که جوهر صدا آشکار شود به طوری که اگر کسی در کنار نمازگزار باشد بگوید این شخص بلند می خواند _ البته لازم نیست خیلی بلند بخوانند.پی نوشت ها:
1) توضیح المسائل مراجع، ج 1، مسئلة 993.
2) رساله نه مرجع ص 563
3) تفسیر نمونه/ ج‏12/ص328

نویسنده: سامان سوهانیان
پایگاه مذهبی نماز

نوع مطلب : آیات و روایات نماز، 
برچسب ها : نماز در آیات قرآن، بلند یا آهسته خواندن نماز، احکام نماز، پایگاه مذهبی نماز،