نماز و پاداش اخروى نزد پرودگار

17 اردیبهشت 93
 در این پست که قرار داده ام به بررسی آیه 277 سوره بقره و پاداش اخروی نماز نزد خداوند می پردازیم.

در ادامه ترجمه و تفسیر و داستان این آیه شریفه که در مورد نماز می باشد آورده شده است و با تفکر و توجه به آن می توانیم درس های مهمی بیاموزیم.

امیدوارم این مطلب مورد توجه شما بازدیدکنندگان عزیز قرار بگیرد...

 پاداش نماز

« ان الذین امنوا و عملو الصالحات و اقاموا الصلوة و اتوا الزكوة اجر هم عند ربهم و لا خوف علیهم و لا یحزنون » (1)

ترجمه : آنان كه اهل ایمان و عمل شایسته هستند و نماز را برپا داشته و زكات مى پردازند، نزد خداوند اجر و بر آنان ترس و غصه اى نخواهد بود.

تفسیر آیه 

آیاتى كه قبل از این آیه شریفه در قرآن بیان شده درباره ربا خواران و ناسپاسگویان و گنهكاران سخن مى گوید، اما در این آیه فوق درباره كسانى كه در پرتو ایمان ، خود پرستى را ترك گفته و عواطف فطرى خود را زنده و علاوه بر ارتباط با پروردگار و برپاداشتن نماز، به كمك و حمایت نیازمندان مى شتابند و از این راه ، از تراكم ثروت و بوجود آمدن اختلافات طبقاتى و بدنبال آن هزار گونه جنایت جلوگیرى مى كنند پاداش خود را نزد پروردگار خواهند داشت و در هر دو جهان از نتیجه عمل نیك خود بهره مند مى شوند....

طبیعى است كه دیگر عوامل اضطراب و دلهره براى این دسته بوجود نمى آید، خطرى كه در راه این سرمایه داران مفت خوار بوده و لعن و نفرینهائى كه بدنبال آن نثار مى شد براى این دسته نیست . و بالاخره از ((آرامش كامل )) برخوردار بوده هیچگونه اضطراب و غمى نخواهد داشت كه دنباله آیه مى فرماید.

و لاخوف علیهم و لا هم یحزنون این دسته نزد خداوند داراى اجر و مزد هستند و براى آنان ترس و غضه نخواهد بود.(2)

داستان آیه 10 
نماز و پاداش آخرت 

امام صادق علیه السلام فرمودند « الصلوة میزان من وفى استوفى »، نماز میزان و ترازو است ، هر كس آن را كامل انجام دهد (بدون كمى و زیادى ) پاداش كامل را در آخرت دریافت مى نماید.(3)

مرحوم علامه ملا محسن فیض كاشانى رحمة الله در پیرامون این حدیث شریف مى فرماید: منظور این است كه نماز معیار و سنجش ‍ سایر عبادات است و اگر كسى آداب و شرایط آنرا بطور كامل انجام دهد پاداش را در آخرت دریافت مى كند،و اگر در این راستا به هر اندازه كوتاهى كند، به همان اندازه دستش از آثار و پاداش نماز،كوتاه مى گردد.

شرایط صحت نماز عبارتند از: طهارت قبله ، پاكى لباس و بدن ،مباح بودن لباس و زمین و... انسان را در برابر بعضى از آلودگى هاى جامعه پاك مى سازد،و از اگر نماز گزار بخواهد پاداش نماز را بطور كامل دریافت كند باید شرایط كمال نماز را هم بداند كه عبارتند از، ولایت ،خشوع ، حضور قلب ، خوردن غذاى حلال ،و پرهیز از غذاى شبهه ناك ، توجه و تفكر در آداب نماز كه انسان را به مراحل بالا سوق مى دهد چون نماز معراج مؤ من است و به خدا نزدیك مى كند.پی نوشت ها:

1) بقره آیه 277
2)  تفسیر نمونه ج 2 276
3)  بحار الانوار ج 83 ص 20

منبع: برگرفته بخشی از كتاب نماز راز دوست، نگارش : على رستمى
نوع مطلب : آیات و روایات نماز، 
برچسب ها : آیات نماز، پاداش نماز، نماز و آخرت، داستان آیه نماز، تفسیر آیات نماز،