چرا باید به سمت خانه ی خدا نماز بخوانیم

29 اسفند 91
  چرا باید رو به قبله نماز بخوانیم؟؟؟ سوالی است که شاید از ذهن خیلی از ما ها گذشته باشد. با توجه به اینکه خدا می فرماید: به هر طرف رو كنید آنجا وجه خدا است و اینكه او از رگ گردن به انسان نزدیك‏تر است.
پس چرا وقتی خداوند در همه جا هست و از هرکسی به ما نزدیکتر است باید به سمت کعبه نماز خواند؟؟؟
شاید بهتر باشد دلیل این سوال را نیز از خود قرآن جستجو کنیم. همان خدایی که فرموده از رگ گردن هم به انسان ها نزدیکتر است در آیه های قرآن کریم ما را به خواندن نماز رو به قبله فرمان داده است.
درست است که خداوند در همه جا هست ولی در آیات قرآن و سنت پیامبر (ص) دستور داده شده كه برخی اعمال عبادی و غیر عبادی باید رو به قبله انجام گیرد. مثلا قرآن كریم فرمود:

« فَوَلّ‏ِ وَجْهَكَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ وَ حَیْثُ مَا كُنتُمْ فَوَلُّواْ وُجُوهَكُمْ شَطْرَهُ ؛  پس روی به طرف مسجد الحرام كن و شما مسلمانان هر كجا باشید، در نماز روی بدان جانب كنید».(سوره بقره آیه 144)

همچنین در آیه 149 سوره بقره نیز آمده است:....
« وَمِنْ حَیْثُ خَرَجْتَ فَوَلِّ وَجْهَكَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ وَإِنَّهُ لَلْحَقُّ مِن رَّبِّكَ وَمَا اللّهُ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ؛ (و هنگام نماز) از هر جا بیرون شدی روی خود را جانب مسجد الحرام کن که این براستی حقی از جانب پروردگار توست و خدا از آنچه می کنید غافل نیست » (سوره بقره آیه 149)

از سوی دیگر اگر قرار بود هر فردی به هر سویی نماز بخواند باعث ایجاد صفوف مختلف نماز و هرج و مرج در هنگام نماز می شد که شایسته عمل شایسته نماز نیست، همچنین مشخص بودن قبله ی واحد كه همه به یك سو نماز بخوانند وحدت و هماهنگى در صفوف مسلمانان را به همراه خواهد داشت و موجب نزدیکی مسلمانان به یکدیگر می شود.

ضمنا سمتى كه به عنوان قبله تعیین شده (سمت كعبه) نقطه ‏اى است مقدس كه از قدیمى ‏ترین پایگاه هاى توحید است و توجه به آن بیدار كننده خاطرات توحیدى مى‏ باشد.(1)

در حدیثی از حضرت محمد(ص) نماز خواندن به سمتی غیر از مسجدالحرام نفی شده که در زیر به آن اشاره میکنیم:

« اما یخاف الذى یحول وجهه فى الصلاة ان یحول الله وجهه وجه حمار؛ آیا آن كس كه در نماز صورتش را از قبله برمى گرداند نمى ترسد از این كه خداوند او رامسخ نماید و صورتش را مبدل به صورت حمار كند.» (2)
 


پی نوشت ها:
1) مكارم، تفسیر نمونه، نشر دار الكتب الاسلامیه، تهران بی تا، ج1، ص 415.
2) المحجة البیضاء، ج 1، ص ‍ 382.

پایگاه مذهبی نماز

سامان سوهانیان
نوع مطلب : آیات و روایات نماز، 
برچسب ها : قبله برای نماز، چرا رو به کعبه نماز بخوانیم؟؟، قبله نماز در قرآن و روایات، پایگاه مذهبی نماز،