ترویج نماز از طریق عمل به آن

22 اسفند 91
 یکی از روش های موثر در آموزش و تشویق افراد به کارهای مورد نظر عمل به آن ها توسط خود فرد آموزش دهنده و تشویق کننده است.
 اگر خود ما کاری را انجام ندهیم نمی توانیم فرد دیگری را تشویق به انجام آن کار کنیم. برای مثال فردی که خود به صورت آشکار دروغ می گوید نمی تواند به فرزند خود یا هر فرد دیگری توصیه کند که دروغ نگو، دروغ گناه بزرگی است و...
این مثال در مسئله ی نماز نیز صادق است، برای اینکه دیگران را به اقامه نماز توصیه و تشویق کنیم باید در عمل خود به خواندن نماز دقت داشته باشیم. وقتی به کسی از فواید و برکات نماز میگوییم و به او می گوییم نماز بخوان ولی خودمان نماز را بجا نیاوریم در واقع این سوال را در ذهن طرف مقابل به وجود می آوریم که اگر نماز خوب است و این فواید و آثار را دارد پس چرا شما نماز نمی خوانید؟

خداوند به این شیوه تبلیغ عملی در قرآن اشاره کرده است. آنجا که می فرماید:
« یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ كَبُرَ مَقْتًا عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُوا مَا لَا تَفْعَلُونَ؛ اى كسانى كه ایمان آورده ‏اید چرا چیزى مى ‏گویید كه انجام نمى ‏دهید، نزد خدا سخت ناپسند است كه چیزى را بگویید و انجام ندهید » (سوره صف آیات 2 و 3)

و یا در سوره بقره می فرماید:
« أَتَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَتَنسَوْنَ أَنفُسَكُمْ وَأَنتُمْ تَتْلُونَ الْكِتَابَ أَفَلاَ تَعْقِلُونَ ؛ آیا مردم را به نیكى فرمان مى‏ دهید و خود را فراموش مى ‏كنید با اینكه شما كتاب [خدا] را مى‏ خوانید آیا [هیچ] نمى ‏اندیشید  »(سوره بقره آیه ۴۴)

بنابراین سخنی در دل می نشیند و تاثیرگذار است که با عمل همراه باشد و این مسئله بخصوص در آموزش های والدین به فرزندان خود بسیار موثر است.پایگاه مذهبی نماز       نویسنده: سامان سوهانیان
نوع مطلب : روش های ترویج فرهنگ نماز، 
برچسب ها : تشویق به نماز، ترویج عملی فرهنگ نماز، آموزش کودکان، پایگاه مذهبی نماز، آیات قرآن،