ارزیابى وضع بى نماز در آیات و روایات

9 خرداد 92
 كتاب الهى و روایات اصیل اسلامى درباره مردم بى نماز ، یا آنان كه این مسئله مهمّ ملكوتى را سبك فرض مى كنند ، نظریاتى دارند كه در این پست به طور مختصر و مفید به قسمتى از آنها اشاره مى شود.

از آیات و روایاتی که در
این مطلب آورده شده می توان به ارزش و اهمیت نماز نزد خداوند و معصومین به خوبی پی برد.
 باشد که این بزرگواران و کتاب گرانقدر قرآن را سرلوحه زدگیمان قرار دهیم.
« اى اهل ایمان ! با آن دسته از اهل كتاب و كافران كه دین شما را به بازیچه گرفتند دوستى برقرار مكنید و اگر خود را مؤمن مى دانید از خدا بترسید . آرى ! چون شما نداى نماز بردارید آن را مسخره و بازى فرض مى كنند . علتش بى خبرى آنان از حقایق اصیل عالم است...
رسول من ! بگو : آگاه سازم كدام قوم را نزد خداى منتقم بدترین پاداش است : كسانى كه خدا بر آنان لعن فرستاد و نسبت به آنها غضب كرد و آنان را به صورت میمون و خوك مسخ نمود ، و آن كس كه بندگى حق را رها كرد و به عبادت شیطان روى آورد ، در پیشگاه خدا از بدترین منزلت برخوردار است . اینان گمراه ترین مردم از راه الهى هستند .» (1)

در این آیات ، مردمِ جداى از ایمان و نماز ، ملعون و مغضوب حق معرفى شده اند و به آنان وعده عذاب سخت روز قیامت داده شده است .

« فَخَلَفَ مِن بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضَاعُوا الصَّلَاةَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ فَسَوْفَ یَلْقَوْنَ غَیًّا ؛ آنگاه پس از آنان جانشینانى به جاى ماندند كه نماز را تباه ساخته و از هوس ها پیروى كردند و به زودى [سزاى] گمراهى [خود] را خواهند دید.» (سوره مریم آیه ۵۹)....
« فِی جَنَّاتٍ یَتَسَاءلُونَ، عَنِ الْمُجْرِمِینَ، مَا سَلَكَكُمْ فِی سَقَرَ، قَالُوا لَمْ نَكُ مِنَ الْمُصَلِّینَ، وَلَمْ نَكُ نُطْعِمُ الْمِسْكِینَ، وَكُنَّا نَخُوضُ مَعَ الْخَائِضِینَ، وَكُنَّا نُكَذِّبُ بِیَوْمِ الدِّینِ ؛ در میان باغ ها از یكدیگر مى ‏پرسند، درباره مجرمان، چه چیز شما را در آتش [سقر] در آورد، گویند از نماز گزاران نبودیم و بینوایان را غذا نمى ‏دادیم، با هرز ه‏درایان هرزه‏درایى مى‏ كردیم و روز جزا را دروغ مى ‏شمردیم »( سوره مدثر آیات 40 تا 46 )

امام صادق (علیه السلام) از رسول خدا (صلى الله علیه وآله وسلم) روایت مى كند :
كسى كه نماز را سبك انگارد به خدا قسم در كنار حوض بر من راه ندارد. (2)

و نیز آن امام از پیامبر بزرگوار روایت مى كند :
شیطان تا زمانى كه مردم به نمازهاى واجب یومیّه و ادایش در وقت اهمیت مى دهند ترسناك است و آه و ناله دارد ، اما زمانى كه نماز را ضایع كنند آنان را به راحتى در بدبختى هاى بزرگ مى كشاند .

رسول خدا (صلى الله علیه وآله وسلم) فرمود :

« لا حَظَّ فِى الاِسْلامَ لِمَنْ لاصَلوةَ لَهُ ؛ آن كه نماز ندارد از اسلام بهره ندارد » (3).

و نیر فرمود :

« لِكُلِّ شَىْء آفَةٌ وَ آفَةُ الدّین تَرْكُ الصَّلوةِ ؛ براى هر چیزى آفتى است كه آن را نابود مى كند و آفت دین ترك نماز است » (4).

ابو بصیر مى گوید :

براى تسلیت گفتن به سبب شهادت حضرت صادق (علیه السلام) به خانه آن جناب رفتم ، اُم حمیده چون مرا دید به سختى گریست ، من هم گریه كردم . سپس گفت : اگر امام را هنگام مرگ مى دیدى تعجب مى كردى ، دیده گشود و گفت : تمام خویشان مرا جمع كنید . همه را حاضر كردیم ، فرمود : آن كه نماز را سبك بشمارد به شفاعت ما نمى رسد. (5)پی نوشت ها:
1) سوره مائده آیات 57 ـ 60 .
2) بحار الانوار : 83 / 9 .
3) اصرار الصلوة تهرانى : 33 ـ 34 .
4) اسرار الصلوة تهرانى : 33 ـ 34 .
5) بحار الانوار : 83 / 19 .

برگرفته از کتاب "سیمای نماز" تالیف استاد حسین انصاریان

پایگاه مذهبی نماز
سامان سوهانیان
نوع مطلب : آیات و روایات نماز، 
برچسب ها : کاهلی در نماز، سستی نماز، ترک نماز، وضع بی نماز، پایگاه مذهبی نماز، نماز در آیات و روایات،